Program popularyzujący naukę prawa karnego, emitowany na żywo, w czasie którego prowadzący, goście i widzowie dyskutują o ciekawych sprawach i kontrowersyjnych zdarzeniach omawianych w artykułach naukowych, glosach i książkach. Wspólnie patrzymy na prawo karne razem z osobami, które badają prawo karne i piszą o prawie karnym.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.

Oglądaj, słuchaj, czytaj

Wszystkie odcinki programu można obejrzeć na kanale PoleKarne na YouTube.

Poszczególne rozmowy z gośćmi obejrzysz na odrębnej playliście.

Programu posłuchasz na popularnych platformach podcastowych.

Relacje z poszczególnych odcinków przeczytasz na portalu Karne24.com.

Odcinki

1. Służba publiczna a prawo karne

Poruszamy temat służby publicznej. Punktem wyjścia jest sprawa byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za nadużycia władzy w związku ze służbą publiczną, ale także kwestia odpowiedzialności za niesłuszny wyrok skazujący (kazus Tomasza Komendy). Czy prezydenckie ułaskawienie przed prawomocnym wyrokiem może uwolnić od kary? Co grozi osobie podającej się za funkcjonariusza publicznego? Na czym polega wygaśnięcie mandatu poselskiego? Jaka Izba Sądu Najwyższego powinna zajmować się nadużyciami władzy? Co grozi sędziemu za skazanie człowieka niewinnego?

Rozmawiamy z prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokatem, byłym Ministrem Sprawiedliwości oraz drem Maciejem Pachem z Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem opracowań poświęconych kryzysowi konstytucyjnemu.

Premiera odcinka na żywo odbyła się 8.01.2024

Obejrzyj rozmowę z prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim

Obejrzyj rozmowę z drem Maciejem Pachem

Słuchaj jako podcast

Czytaj na Karne24.com

2. …