O trzech zaniechaniach projektowanej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego (postulowane zmiany dotyczące właściwości rzeczowej, jednolitej formy postępowania przygotowawczego i składu sądu)
CPKiNP_2025_1_okładka_front
PDF

Słowa kluczowe

postępowanie karne
sprawiedliwy proces
jurysdykcja sądów
skład sądu
śledztwo
prokurator

Jak cytować

O trzech zaniechaniach projektowanej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego (postulowane zmiany dotyczące właściwości rzeczowej, jednolitej formy postępowania przygotowawczego i składu sądu). (2025). Czasopismo Prawa Karnego I Nauk Penalnych, 29(1), 21-38. https://doi.org/10.60677/CPKiNP2025.1.2

Abstrakt

Celem opracowania jest zaproponowanie dodatkowych zmian, o które warto byłoby poszerzyć nowelizację Kodeksu postępowania karnego przygotowaną przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego w październiku 2024 r. W artykule omówiono projekt mający na celu wprowadzenie istotnych zmian w postępowaniu karnym i skupiono się na trzech kluczowych aspektach: jurysdykcji sądów, składzie sądu i wprowadzeniu wyłącznie jednej formy postępowania przygotowawczego, jaką jest śledztwo. Po pierwsze, proponowane zmiany dotyczą jurysdykcji sądów, mają na celu wyjaśnienie podziału spraw między różne szczeble sądownictwa. Zdaniem autora skład sądu powinien gwarantować zgodność z konstytucyjnym i konwencyjnym standardem rzetelnego procesu. Postulaty mają na celu poprawę efektywności zarządzania sprawami i zmniejszenie obciążeń sądów wyższej instancji poprzez delegowanie określonych kategorii spraw do sądów niższej instancji. Po drugie, ze względu na brak różnic między dwiema obecnymi formami postępowania przygotowawczego, powinna istnieć tylko jedna forma postępowania przygotowawczego pod wzmocnionym nadzorem prokuratora. Obecne przepisy w tym zakresie są przestarzałe i trudne do zastosowania przez organy postępowania przygotowawczego, a kolejne nowelizacje nie rozwiązują problemu kompleksowo. Na koniec, reforma proponuje zmiany w składzie sądu – nowe przepisy miałyby określać, kiedy sprawy powinny być rozstrzygane przez jednego lub trzech sędziów, w zależności od złożoności i powagi sprawy. Uwzględnienie postulatów ma doprowadzić do przyspieszenia, efektywnego rozpoznania i rzetelnego procedowania w postępowaniu karnym.

PDF

Bibliografia

Czarnecki P., Aparat intertemporalny w nowelizacjach Kodeksu postępowania karnego – próba poszukiwania optymalnego modelu, w: Proces karny w dobie przemian. Przebieg postępowania, red. S. Steinborn, K. Woźniewski, Gdańsk 2018.

Czarnecki P., Matukin A., Intertemporalne aspekty obowiązywania ustawy karnej procesowej – zarys problematyki, „Czasopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych” 2010, nr 1.

Kluza J., Intertemporalne aspekty nowelizacji Kodeksu postępowania karnego z lat 2015- 2019, „Zeszyty Prawnicze” 2021, nr 3.

Waltoś S., Hofmański P., Proces karny. Zarys systemu, Warszawa 2009.

Ważny A., Czarnecki P., w: Kodeks postępowania karnego. Komentarz, red. A. Sakowicz, Warszawa 2023.

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.

Prawa autorskie (c) 2025 Czasopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych

Pobrano

##plugins.themes.healthSciences.displayStats.noStats##